Strona 1 z 1

Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 9:35
przez junior
Nawet 8 lat więzienia grozi za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji. Właśnie taki zarzut Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie (Małopolskie) przedstawiła 40-letniej Grażynie K. z Libiąża.

Z ustaleń śledztwa wynika, że kobieta, nieświadoma konsekwencji, kupiła na placu targowym pistolet do obrony własnej. Pech chciał, że ktoś życzliwy powiadomił o tym fakcie policję. Teraz kobieta ma poważne kłopoty.

Grażyna K. z Libiąża cieszy się dobrą opinią wśród sąsiadów, nie była do tej pory karana i nie znajdowała się w kręgu zainteresowania policji. Do czasu, gdy funkcjonariusze otrzymali informację, że trzyma w domu broń palną, na którą nie otrzymała stosownego zezwolenia. W świetle kodeksu karnego posiadanie broni palnej bez zezwolenia, nawet w celach kolekcjonerskich, jest przestępstwem.

- Podczas przeszukania mieszkania kobiety policjanci znaleźli pistolet marki Rohm kaliber 89 milimetrów i pięć sztuk amunicji. Z opinii biegłego z zakresu broni palnej i balistyki, którego powołano w toku śledztwa wynika, że na posiadanie tych przedmiotów mieszkanka Libiąża powinna mieć zezwolenie - wyjaśnia Zbigniew Uroda, szef chrzanowskiej prokuratury rejonowej.

Podczas przesłuchania w charakterze podejrzanej kobieta przyznała się do winy. Wyjaśniła, że kupiła broń na targu w Oświęcimiu. Podczas robienia zakupów podszedł do niej nieznany mężczyzna i zaproponował sprzedaż pistoletu po okazyjnej cenie. Przekonywał, że broń przyda się kobiecie do obrony przed złodziejami. To właśnie te argumenty przekonały mieszkankę Libiąża do zakupu broni. Nie miała pojęcia, że nabywając pistolet bez zezwolenia łamie prawo.

- Na posiadanie gwintowanych wiatrówek, broni gazowej, a zwłaszcza ostrej broni palnej potrzebne jest stosowne pozwolenie, wydawane przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Jego uzyskanie poprzedzone jest długotrwałą i skomplikowaną procedurą. Trzeba nie tylko napisać podanie, ale także posiadać zaświadczenie od lekarza psychiatry. Wydanie pozwolenia jest poprzedzane wywiadem w środowisku, w którym żyje wnioskodawca. Wszystko po to, by broń palna nie dostała się w niepowołane ręce - wyjaśnia Robert Matyasik, rzecznik prasowy chrzanowskiej policji.

http://polskalokalna.pl/news/nie-kupuj- ... sz,1330995

Re: Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 9:53
przez Marcin Sachrajda
junior napisał(a):
...
- Podczas przeszukania mieszkania kobiety policjanci znaleźli pistolet marki Rohm kaliber 89 milimetrów...


oO, to ona miała armatę w domu ? :D :lol:

Re: Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 11:48
przez smieszek88
junior napisał(a):
- Na posiadanie gwintowanych wiatrówek, broni gazowej, a zwłaszcza ostrej broni palnej potrzebne jest stosowne pozwolenie, - wyjaśnia Robert Matyasik, rzecznik prasowy chrzanowskiej policji.z tego co wiem od kilku lat nie patrzy sie czy wiatrowka jest gwintowana tylko czy ma sile ponizej 17 J
wniosek: rzecznik prasowy policji nie zna prawa to czemu "Zbigniew Uroda, szef chrzanowskiej prokuratury rejonowej" mialby sie znac na broni :?:

Re: Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 12:02
przez junior
albo piśmaki napisały co chciały:D

Re: Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 15:26
przez DaRiOOsH
smieszek88 nie zaniżaj poziomu. Siłę mierzymy w niutonach.

Re: Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 16:58
przez evil
DaRiOOsH napisał(a):smieszek88 nie zaniżaj poziomu. Siłę mierzymy w niutonach.


Jednostkę podał dobrą, tylko nie chodziło o siłę, a o energię kinetyczną pocisku.

Re: Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 20:47
przez smieszek88
evil napisał(a):
DaRiOOsH napisał(a):smieszek88 nie zaniżaj poziomu. Siłę mierzymy w niutonach.


Jednostkę podał dobrą, tylko nie chodziło o siłę, a o energię kinetyczną pocisku.


dokladnie
przyznaje moj blad :?

Re: Ładny kaliber

PostNapisane: 2009-06-30, 21:35
przez Olas
hehe,to na rynku w Libiążu sprzedają ręczne moździerze :D