UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Badanie dźwięku metodą oscyloskopową

Forum Wydziału Chemicznego.

Badanie dźwięku metodą oscyloskopową

Postprzez Maru » 2012-03-14, 18:42

Witam.
Swego czasu dostałyśmy za zadanie na laborkach z fizyki mierzenie prędkości dźwięku metodą oscyloskopową.
Łopatologicznie rzecz ujmując, naszym zdaniem było odsuwanie mikrofonu po 1cm od głośnika i zapisywanie amplitudy fali jaka pokazała nam się na oscyloskopie.

Wszystko byłoby super gdyby nie to, że prowadzący powiedział iż owy oscyloskop mierzy kwadrat amplitudy. Tutaj pojawia się problem.
Mamy wykres zależności [cm] od [mV] i jest to wykres wcześniej wspomnianego kwadratu amplitudy. Jak przekształcić wykres na wartość nie-kwadratową?

Wyjaśnił nam to na zasadzie symetrii względem osi OX i za przykład podał funkcje sinusa. Problem w tym, że na wykresie nie mamy jako takiej osi OX, a co za tym idzie nie ma wartości poniżej zera, które można by było "przerobić" na dodatnie.

Mam nadzieję, że za mocno nie zagmatwałam. Pilnie proszę o pomoc.
Maru

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Badanie dźwięku metodą oscyloskopową

Postprzez HetmaNe » 2012-03-14, 23:21

Wcale nie musisz przerabiać wykresu z kwadratu na zwykły. Otrzymane wyniki odległości między strzałkami strzałek (amplitud - maksymalnych wychyleń funkcji) pomnóż przez 2 - w ten sposób otrzymasz pełną długość fali. Dalej to już tylko podstawienie do gotowych wzorów. Nie zapomnij o błędzie pomiaru częstotliwości (zgodnie z podziałką pokrętła) - o ile dobrze pamiętam, było to jakieś 50Hz.
HetmaNe

Re: Badanie dźwięku metodą oscyloskopową

Postprzez Ad@m » 2012-03-15, 13:44

A ja mam inna propozycję. Metoda sprawdzona. Idź na konsultacje do prowadzącego. Otworzenie pracowni i wytłumaczenie a spokojnie o co chodzi, nie jest problemem. Na pewno dowiesz sie więcej jak z forum.
Ad@m

Powrót do Chemiczny