technologia chemiczna

Forum Wydziału Chemicznego.

Re: technologia chemiczna

Postprzez jasminaxd » 2014-08-05, 19:34

Fizyka: Do laboratoriów trzeba dobrze przygotowywać się z zajęć na zajęcia i solidnie robić sprawozdania (przykładowe obliczenia, jednostki to główne przyczyny obniżonych ocen i poprawiania sprawozdań).
Z ćwiczeń są 2 kolokwia w semestrze. Jest "baza" zadań, z których ma być ułożone kolokwium i każdy ma dostęp do tej bazy. U mnie było tak, że sporo osób chciało "przycwaniakować" i wykuło się na blachę odpowiedzi do tej bazy i na kolokwium po przeczytaniu kilku słów zadania lecieli z tą wykutą odpowiedzią. Osoby te nie zorientowały się, że zadania są minimalnie zmienione, np dane zmienione z szukanymi, o jedną daną mniej lub więcej niż w bazie zadań, przez co tok rozwiązywania zadania był zupełnie inny. Prowadzący oczywiście zorientował się po pierwszym terminie kolokwium co jest grane i na kolejnych poprawach, jak i na drugim kolokwium każde zadanie różniło się czymś od pierwotnego zadania z "bazy". Tak więc metoda wykucia pomogła niewielu, trzeba przysiąść i zrozumieć. Na 3 da się to spokojnie zaliczyć. Warto chodzić na konsultacje z ćwiczeń.
jasminaxd

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Postprzez Ad@m » 2014-08-05, 22:21

jasminaxd napisał(a):Fizyka: Do laboratoriów trzeba dobrze przygotowywać się z zajęć na zajęcia i solidnie robić sprawozdania (przykładowe obliczenia, jednostki to główne przyczyny obniżonych ocen i poprawiania sprawozdań).
Z ćwiczeń są 2 kolokwia w semestrze. Jest "baza" zadań, z których ma być ułożone kolokwium i każdy ma dostęp do tej bazy. U mnie było tak, że sporo osób chciało "przycwaniakować" i wykuło się na blachę odpowiedzi do tej bazy i na kolokwium po przeczytaniu kilku słów zadania lecieli z tą wykutą odpowiedzią. Osoby te nie zorientowały się, że zadania są minimalnie zmienione, np dane zmienione z szukanymi, o jedną daną mniej lub więcej niż w bazie zadań, przez co tok rozwiązywania zadania był zupełnie inny. Prowadzący oczywiście zorientował się po pierwszym terminie kolokwium co jest grane i na kolejnych poprawach, jak i na drugim kolokwium każde zadanie różniło się czymś od pierwotnego zadania z "bazy". Tak więc metoda wykucia pomogła niewielu, trzeba przysiąść i zrozumieć. Na 3 da się to spokojnie zaliczyć. Warto chodzić na konsultacje z ćwiczeń.
Do sprawozdań. Przede wszystkim poprawny rachunek błędów i myślenie. Jak komuś wychodzi pojemność kabla rzędu 10mF, to powinien wiedzieć że coś nie tak. Tak samo jak pisanie że telefon komórkowy odchyla igłę magnetyczną w busoli stycznych. Ponadto na prawdę widać że sprawko jest skopiowane. Na prawdę radzę uważać z tym, żeby się nie okazało że oddacie prowadzącemu jego sprawozdanie. :mrgreen:
Ad@m

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-08-11, 19:49

Cześć ;) czy na technologię chemiczną w Politechnice Łódzkiej wymagane jest zaświadczenie od lekarza Medycyny Pracy ? Wiem, że na innych uczelniach jest to wymagane na tym kierunku. A jak jest w Łodzi ?
Pozdrawiam :)
paulinapolitechnika

Postprzez Ad@m » 2014-08-11, 20:21

Dzięki że mi przypomniałaś o badaniach.
W każdym razie nie potrzebujesz żadnych zaświadczeń. Na drugim roku skierują Cię na badania. Idziesz do Adamedu, okulista, krew, orzecznik i po robocie.
Ad@m

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-06, 10:22

Cześć :) Czy są już jakieś informację na temat grup do których studenci są zaliczani ? Na stronie wydziału chemicznego jest już plan zajęć ale podzielony jest on na grupę 1,2 i 3. Kiedy będzie można dowiedzieć się do której się należy ? Pozdrawiam :)
paulinapolitechnika

Postprzez Revan » 2014-09-06, 12:14

Przed zajęciami podział będzie, pewnie kilka dni wcześniej.
mgr inż.
Revan

Postprzez Ad@m » 2014-09-06, 19:22

Na stronie wydziału nie ma połowy potrzebnych rzeczy. Czemu? Bo za dużo osób ma dostęp do edycji. W efekcie jest bałagan. Gdzie są pytania na obronę? Gdzie formatka pracy? Gdzie wymagania? Jak mam pisać jak nie mam takiej banalnej rzeczy jak formatka? Przecież formatka magisterki i inżynierki się różnią z tego co pamiętam.
A planem się nie przejmujcie, zmieni się jeszcze kilka razy, bo jak zwykle okaże się że niektórzy prowadzący mają w tym samym czasie 2 wykłady...
Przecież są na serwerze te pliki, przypisane do starej strony, nie można tego dodać do nowej?
Ad@m

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-10, 20:51

Mam również pytanie dotyczące pomocy naukowych. Czy wszystkie książki są dostępne w bibliotece? Czy studenci muszą zaopatrzyć się w jakieś książki ?
Liczę na Wasze odpowiedzi.
Pozdrawiam. :)
paulinapolitechnika

Postprzez Ad@m » 2014-09-10, 20:56

Są w bibliotece ale mało ich jest. Jednak Leo (ksero na parterze) ma kserówki. Nie ma nawet tak strasznie drogo.
Ad@m

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-10, 21:06

Chciałam się jeszcze zapytać czo powinnam sobie powtórzyć z chemii przed pierwszym semestrem żeby być na bieżąco ? :)
paulinapolitechnika

Postprzez Ad@m » 2014-09-10, 21:22

Nic. Profesor Główka tak prowadzi wykład że każdy to zalicza.
Ad@m

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-10, 21:30

Zajęcia z chemii rozpoczną się od ch. organicznej czy od nieorganicznej ? :)
paulinapolitechnika

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-10, 21:33

A jak wyglądają zajęcia z rysunku technicznego ? Czy trudne jest to do zaliczenia ? :) :) :)
paulinapolitechnika

Postprzez Ad@m » 2014-09-10, 22:21

Zaczyna się od chemii ogólnej i nieorganicznej. Organiczną masz jako oddzielny przedmiot trwający dwa semestry na 2 roku.
Za moich czasów (kurcze dziwnie to brzmi), był banalny. Teraz nie wiem jak on wygląda. Ja miałem Maszynoznawstwo z Profesorem Heimem i cały ten przedmiot był prowadzony na WIPOŚ'siu, więc ja miałem to zupełnie inaczej prowadzone. Teraz polimery przejęły ten przedmiot i Profesor Bieliński go prowadzi. Projekt jest z Asią Kleczewską i Mariuszem Sicińskim o ile pamiętam. Nie sądzę aby oni robili komuś jakiekolwiek problemy.
Ad@m

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-11, 17:07

Chciałam się jeszcze zapytać który kierunek studiów jest "ciekawszy" bardziej przyszłościowy - chemia czy technologia chemiczna ? I czy np po pierwszym semestrze można zmienić kierunek studiów jeżeli przedmioty na nich się pokrywają ? Dziękuję za odpowiedz i wyrozumiałość :)
paulinapolitechnika

Postprzez param » 2014-09-11, 20:25

Spokojnie, nie masz się co martwić na zapas. Chemia ogólna jest przedmiotem sympatycznym i bardzo łatwym do zdania- jeśli tylko nie będziesz go jakoś szczególnie olewać i zaliczysz ćwiczenia.

Co do maszynoznawstwa- rysunek jest zaliczyć łatwo, tylko trzeba być na każdych zajęciach z rysunku, bo potem jest problem z odrabianiem- prace wykonujesz tylko w czasie trwania zajęć, ale spokojnie da się to wszystko zrobić, a nawet skończyć wcześniej. Co do wykładów- radzę chodzić, bo jest tam sporo z fizyki i to sprawia największe problemy. Jak tylko przyłożysz się do ogarnięcia zadań z belkami (jeśli czegoś nie rozumiesz- od razu idź do profesora na konsultacje), to wszystko będzie dobrze.

Przez pierwsze 4 semestry zajęcia na technologii chemicznej i na chemii właściwie pokrywają się, mimo, że czasem różnią się wykładowcami prowadzącymi dany przedmiot. Który kierunek jest bardziej przyszłościowy? Ciężko stwierdzić. Zależy co Cię interesuje- wszystko właściwie zależy od specjalności którą wybierasz na 3cim roku. Właściwie perspektywy są takie same po jednym i po drugim.
param

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-11, 21:44

Serdecznie dziękuję za odpowiedź !! :) :) :) :P :P
paulinapolitechnika

Postprzez jasminaxd » 2014-09-12, 8:29

Na rysunku tech nie jest tak źle, tylko nie przeraź się tempem, bo to nie jest tak jak dotychczas w edukacji, że jedną rzecz wałkuje się kilka zajęć,. Co zajęcia dochodzą nowe elementy w rysowaniu, nowy poziom trudności. Na każdych zajęciach rysuje się co innego i każda praca jest oceniana. Na myśl o kolokwium śmieję się do siebie, bo trzeba było narysować jakąś dziwną, nieforemną rzecz, straszono nas że zalicza to średnio 5/30 osób, a zaliczyliśmy wszyscy i to na całkiem dobre oceny.
Co do wykładów - chodź na konsultacje z belek. Od razu. Polecam książkę skrypt (autor: Heim), wiele schematów jest z tej książki. Teorii trzeba się nauczyć a belki zrozumieć. Nawet jak nie zaliczysz to idź na konsultacje. Na konsultacjach prof bardzo dobre tłumaczy i łatwiej jest to ogarnąć.

Jeśli miałaś chemię rozszerzoną to na wykładach na 1szym roku wszystko sobie utrwalisz i jakiś niewielki odsetek nowości się nauczysz. Jeśli miałaś podstawę, to na 1szym semestrze doślifujesz sobię chemię, natomiast na 2 sem. jest raczej pamięciówka: pierwiastki, minerały, pochodzenie, wytwarzanie, przeróbka, ale to bardzo przyjemny przedmiot i bardzo dobry Prowadzący.
jasminaxd

Postprzez jasminaxd » 2014-09-12, 8:34

Co do rozróżnienia chemii i technologii chemicznej: 2 pierwsze lata są niemal identyczne w programie, różnią się nazwy przedmiotów, tempo realizowania, ewentualnie kolejność materiału. Kierunki różnią się też prowadzącymi, przeważnie jest tak, że do chemii jest stała kadra i do technologii jest stała kadra (prowadzący albo zawsze bierze chemię albo technologię, rzadko kiedy zmieniają się kierunkami).
Różnica jest spora przy specjalizacjach. Jeśli się wahasz co do kierunku to zerknij na specjalizacje (www programy p lodz pl) i zobacz które bardziej Cię interesują. Kiedyś przeczytałam na tym forum, że chemia jest nastawiona bardziej aby kształcić osoby do laboratorium chemicznego, a technologia aby kształcić do przemysłu, do firm.
jasminaxd

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-13, 21:17

Dziękuję za fajną i konkretne odpowiedzi :) A czy np po pierwszym semestrze istnieje możliwość zmiany kieruku z technologii chemicznej na chemię ? Powiem szczerze, że bardziej interesuje mnie praca w laboratorium chemicznym :)
paulinapolitechnika

Postprzez Ad@m » 2014-09-13, 22:11

Za zgodą Pani Dziekan, mając wszystko zaliczone.
Ad@m

Postprzez param » 2014-09-14, 18:10

Szczerze mówiąc, nie ma na technologii chemicznej jakiegoś specjalnego nastawienia na pracę w przemyśle. Pod tym względem kierunki się nie różnią. Na jednym i na drugim masz taką samą ilość laboratoriów, program jest ten sam. Tylko nazwy inne, tak właściwie...
param

Postprzez paulinapolitechnika » 2014-09-14, 18:15

Coraz bardziej zastanawiam się nad kierunkiem i mam dylemat chemia czy technologia chemiczna :( Nie ukrywam, że bardziej interesuje mnie praca w przemyśle farmaceutycznym i nie wiem który kierunek jest odpowiedni do tego .....
paulinapolitechnika

Postprzez jasminaxd » 2014-09-15, 11:25

powtórzę: przejrzyj specjalizacje tych kierunków na obu stopniach (inż i mgr). Są specjalizacje związane z lekami. Nie sugeruj się aż tak bardzo co kto mówi, tylko SAMA SPRAWDŹ programy studiów i specjalizacje i zobacz, które bardziej byś chciała robić. Jak poczytasz to wybierz, bo później będziesz żałować, że zaważyła opinia kogoś innego.
jasminaxd

Postprzez param » 2014-09-20, 17:27

paulinapolitechnika- spokojnie. Jeśli chcesz pracować w przemyśle farmaceutycznym i tam syntetyzować leki, wystarczy, że pójdziesz w stronę chemii organicznej. Nie ma dużego znaczenia po jakim kierunku tam trafisz. Na chemii na inżynierskim ze specjalizacji masz chemię biologiczną; syntezę organiczną, a na technologii chemicznej -technologię chemiczną organiczną. Wyjście zawsze masz.
Z tym, że ciężko przewidzieć które specjalizacje na Twoim roku zostaną otwarte. Na chemii specjalizacje organicznej otwierane są zdecydowanie częściej, ale to już tylko i wyłącznie zależy od studentów na Twoim roku i tego, jakie specjalizacje wybiorą. Póki co- nie denerwuj się niepotrzebnie. Do wyboru specjalizacji jeszcze dużo czasu, wszystko może się jeszcze zmienić ;)
param

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chemiczny