UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Zapomoga do okularów,

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

Zapomoga do okularów,

Postprzez sh2dov » 2011-12-10, 15:00

jak w temacie, pytanie: Nie mam żadnej wady, ale po godzinie programowania strasznie oczy mi się męczą, bolą, łzawią czy muszę mieć jakiś kwitek od okulisty aby dostać zapomogę?
60% mlodziezy jest szczesliwa, pozostale 40 nie ma pieniedzy na narkotyki.
sh2dov

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Zapomoga do okularów,

Postprzez momus » 2011-12-10, 19:47

sh2dov napisał(a):jak w temacie, pytanie: Nie mam żadnej wady, ale po godzinie programowania strasznie oczy mi się męczą, bolą, łzawią czy muszę mieć jakiś kwitek od okulisty aby dostać zapomogę?

Zmień monitor po pierwsze (ew popraw jego ustawienie)... ja tak mam ale po 20 godzinach siedzenia przed monitorem. Ew zainteresuj się jakimiś kroplami do oczu "sztuczne łzy", możliwe że przestajesz mrugać powiekami gdy siedzisz przed ekranem i ci oko wysycha (częsta przypadłość przy LCD, w CRT budowa kineskopu wręcz wymuszała nieświadomie na tobie mruganie). Do tego jeśli siedzisz nocami/wieczorami, pamiętaj o oświetleniu, chodzi o "ambient light" (światło otoczenia), jakieś delikatne źródło światłą za monitorem, bądź gdzieś nad nim. Bardzo poprawia to komfort pracy i oczy się tak nie męczą

Żeby dostać zapomogę na pewno potrzebna jest imienna faktura i recepta na okulary.

P.S. przypomniało mi się jeszcze. Jeśli masz suche powietrze w mieszkaniu, też może ci się tak robić przy ekranie LCD, wtedy jakiś nawilżacz, albo wietrzenie/otwarte okno powinny rozwiazać twój problem
P.S.2. zapomoga to 100zł
Kiedy jesteśmy Świadomi, nagle możemy dostrzec, gdzie jesteśmy - możemy zobaczyć to, co widzimy; usłyszeć to, co słyszymy; dotknąć tego, czego dotykamy i poczuć to, co czujemy...
momus

Postprzez Panika » 2011-12-10, 21:29

Chociaż kwota zapomogi powinna być proporcjonalna do ceny okularów. Bo z tym bywa różnie.
Absolwentka PŁ
Panika

Postprzez sh2dov » 2011-12-11, 1:10

zawsze pracuje* przy włączonym świetle, także staram się nie męczyć oczu patrząc w monitor i nagle w czerń. Oczy mnie bolą i strasznie mi się męczą przy programowaniu, wystarczy 20 min i się odechciewa wszystkiego, literki się rozmazują etc., Na moim starym CRT'ku mogłem patrzeć w kod bardzo długo i nigdy mnie to nie sprawiało problemu. Ciężko mi będzie wymienić matryce (czynnik ekonomiczny), lepiej kolejnego notebooka kupić. Korzystam z maści ze świetlika do oczu, nawilżają i oczy tak nie bolą ale na dłuższą metę długo tak nie pociągnę, a w wieku 30 lat nie chce mieć wzroku jak spawacz z 20 letnim doświadczeniem.
sh2dov

Postprzez momus » 2011-12-11, 1:30

To może jednak masz coś z oczami, byłeś z tym u okulisty?? Może twoje oczy nie tolerują śwaitła/obrazu z LCD, albo coś podobnego.

P.S. może faktycznie zapominasz mrugać, skoro na CRT tak nie miałeś, a na LCD ci się tak robi, to co opisujesz to objaw wyschnięcia gałki ocznej, czy po dłuższej pracy masz czerwone oczy, a mruganie sprawia ból jakby ktoś ci żyletki pod powieki włożył?? Bo sam miałem podobne objawy, jak zacząłem więcej ślęczeć nad kodem, patrzyłem w edytor nie mrugając, a że CRT sam z siebie "mruga" to wymusza na oczach to samo, LCD świeci cały czas, i patrząc się w jeden punkt, można "zapomnieć" by mrugnąć i nawilżyć oko
P.S.2 byłeś może z tym już u okulisty
Kiedy jesteśmy Świadomi, nagle możemy dostrzec, gdzie jesteśmy - możemy zobaczyć to, co widzimy; usłyszeć to, co słyszymy; dotknąć tego, czego dotykamy i poczuć to, co czujemy...
momus

Postprzez sh2dov » 2011-12-11, 11:14

jeszcze nie bylem, ale czas najwyższy się wybrać
sh2dov

Postprzez buds423 » 2011-12-20, 12:39

skoro literki się rozmazują, to może jednak jakaś wada wzroku może być... do okulisty i tak musisz iść, żeby zdobyć receptę do tej zapomogi na okulary :D
Nie przyjmuj bezkrytycznie wszystkiego co słyszysz, czytasz lub widzisz, ale analizuj fakty, postrzegaj obiektywnie, rób streszczenia myśl.
buds423

Postprzez karkarzyna » 2012-01-18, 15:51

W jakim terminie od wyrobienia okularów można się zgłosić z fakturą i do kogo? Czy recepta jest konieczna?
Dzięki za odp.
karkarzyna

Postprzez momus » 2012-01-18, 15:55

Tak, recepta jest potrzebna, przynajmniej tak mi wcześniej powiedziano...(recepta+faktura)

A pytanie o termin dubluje, trochę mi zeszło ;] i do tej pory nie złożyłem podania.

P.S. co z fakturą, nie mogę zostawić oryginału, na jej podstawie mam uznawaną ew gwarancję... a coś słyszałem że na ksera krzywo patrzą w samorządzie.
momus

Postprzez cysia » 2012-01-18, 20:00

A nie da się pójść z ksero i z oryginałem do samorządu, żeby ktoś poświadczył zgodność z oryginałem?
We collect our phobias
Our sicknesses
Feel so good only when we can complain
cysia

Postprzez Ewa Trzeciak » 2012-01-18, 20:49

da się, zapraszamy :)
jeśli ktoś ma oryginał do okazania i potwierdzenia zgodności, to prosto patrzą ;)

i chodzi nie o tyle o nasz punkt widzenia, ile o późniejszy zwrot z dziekanatu z powodu braku dokumentów czy też braku potwierdzenia z oryginałem dokumentu
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez momus » 2012-01-18, 20:52

skoro prosto patrzą, to muszę się w sobie zebrać i zaszczycić was swoją obecnością :wink:
momus

Postprzez Ewa Trzeciak » 2012-01-18, 21:58

:)

jeśli nie pasuje Ci termin dyżuru - możesz zostawić podanie na portierni (gdy będzie kompletne) albo napisać maila, by ustalić dogodny inny termin w przypadku potrzeby potwierdzenia zgodności :)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez momus » 2012-01-18, 22:59

Postaram się dotrzeć na następny dyżur, czyli środa 17.30-19, jeśli mnie wzrok nie myli :wink:, bo dziś to chyba za późno już

Komplet mam (podanie+faktura+recepta) ino zawsze czasu brakowało by się przejść (choć to nie wytłumaczenie, bo przeca jak jest wszystko ok, to złożenie jest to chwila)

A muszę mieć/dostarczyć kopię faktury, o ile rozumiem, recepta chyba już mi do szczęścia nie jest potrzebna??, ale faktura tak, mam na te okulary rok albo 2 (teraz nie pamiętam) gwarancji i jedynym elementem dzięki, któremu mogę się ew. ubiegać o reklamacje jest... oryginał faktury.

P.S. swoją drogą trochę to dziwne (przynajmniej dla mnie), że trzeba to złożyć u was, a potem i tak wszystko idzie do dziekanatu, jakbym nie mógł tego złożyć w swoim WRS'ie tak jak podanie o styp. socjalne
momus

Postprzez Ewa Trzeciak » 2012-01-18, 23:13

jeśli wypadnie coś i w środę, to w ewentualnym wypadku zapraszam w poniedziałek na 19 na swój dyżur :)
weź ze sobą i kopię faktury, i kopię recepty - plus oryginały do okazania.

a co do opiniowania przez komisję ss - zostało to z czasów, gdy jeszcze3-4 lata temu wszystkie podania o zapomogi rozpatrywała Odwoławcza Komisja Stypendialna, w skład której wchodzili już wtedy co prawda studenci, ale było ich 4-5 osób [a niektóre WRS liczą po kilkanaście osób].
Dlatego stąd zaczęło się stosowanie zasady, że robiła to jedna grupa /osoba - by mieć porównanie i wiedzieć, jaka byla decyzja wobec studenta x, a przez to na takich samych zasadach podjąć decyzję w sprawie studenta y.

I jeszcze inna, można by rzec najważniejsza: NIK kwestionowałby sytuację, gdy przedstawiciel WRS opiniowałby podanie, a później współopiniowałby ponownie jako członek WKS [a bardzo często skład WRS pokrywa się ze studenckim składem WKS] - co było analizowane podczas kontroli bodajże w 2009.
Opinie nie byłyby wówczas całkowicie niezależne, co mogloby zostać zakwestionowane [a to stanowiłć mogłoby podstawe podwazenia decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia].
W momencie, gdy podania opiniowane są ''centralnie'' prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest o wiele mniejsze :)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez white90 » 2013-07-13, 11:55

też interesuje mnie dofinansowanie za okulary, tylko nigdzie nie mogę znaleźć żadnych wymaganych dokumentów. Wiem, że potrzebuję imiennej faktury i recepty, ale nie wiem co z tym podaniem. Gdzieś jest wymagany wzorzec czy mogę sama napisać? I oczywiście czy jest możliwe złożenia takich dokumentów w teraz w wakacje?
white90

Postprzez Ericpol » 2013-07-25, 8:59

podanie mozna zlozyc oczywiscie, a wzorzec w zakladce pomoc materialna na stronie glownej SSPŁ - podanie o zapomoge :)
Ericpol

Postprzez kamil22423 » 2013-07-28, 18:39

A czy jest jakaś "data ważności" faktury? tzn okres, kiedy trzeba złożyć wniosek od daty zakupu okularów?
I jaszcze jedno pytanie - w dwóch dokumentach trzeba wpisać dochód netto na osobę w gospodarstwie. Jak go należy policzyć? Czy może można wpisać orientacyjny?

Dzięki z góry za odpowiedzi.
kamil22423

Postprzez Ericpol » 2013-07-29, 11:07

REGULAMIN

Zdarzenie podane przez studenta jako podstawa ubiegania sie o zapomoge naley
udokumentowac oraz dokładnie opisac obrazujac zaistniała przejsciowa, trudna sytuacje losowa w jakiej
znalazł sie student (i jego rodzina) na skutek ww. zdarzenia. W przypadku zdarzenia losowego wiaacego
sie z kosztami poniesionymi przez studenta lub członka rodziny studenta, którego dot. to zdarzenie, do
wniosku naley dołaczyc imienne faktury dokumentujace poniesione wydatki. Zapomoga na okulary lub
szkła kontaktowe (w kwocie od 50 zł do 100 zł) moe zostac przyznana po przedstawieniu imiennej
faktury zakupu oraz aktualnego zaswiadczenia od okulisty stwierdzajacego potrzebe ich stosowania.

Co do gospodarstwa- mnozysz liczbe hektarów przeliczeniowych przez przecietny dochod z gosp. - tj. poki co 2713zl :)
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_13345_PLK_HTML.htm
Ericpol

Postprzez kamil22423 » 2013-07-29, 14:11

Chodziło mi bardziej o dochód w gospodarstwie domowym, nie rolnym :D
Rozumiem, że należy w takim wypadku jechać do Urzędu Skarbowego i pobrać dochody rodziców itp., tak jak to się robiło przy składaniu podania o przyjęcie do akademika?
kamil22423

Powrót do Pomoc materialna