UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Biotechnologia- pytanie o program

Tutaj maturzyści i inne osoby zainteresowane studiami na Politechnice Łódzkiej mogą zadawać wszelkie pytania na jej temat

Biotechnologia- pytanie o program

Postprzez Auda » 2014-07-14, 12:42

Witam.

Mam pytanie dotyczące studiów na Politechnice Łódzkiej.

"Chciałabym prosić studentów wspomnianych w tytule Politechnik o radę.

Dostałam się na PG i prawdopodobnie dostanę się do Łodzi (kierunek biotechnologia). Teraz muszę dokonać wyboru i prawdę mówiąc nieszczególnie mi to idzie.
Rozpatrzyłam wszystkie kryteria i pozostał mi teraz do porównania poziom programu i nauczania. Program wydaje się być bardzo podobny, więc jedyne, czym mogę się sugerować to Wasze doświadczenie.
Jak oceniacie poziom tych uczelni ogólnie, a także pod kątem tego kierunku? Nie chodzi mi o to, jak ciężko się utrzymać, tylko jak rzetelnie realizowany jest program, jakie są laboratoria, dofinansowanie uczelni i sprzętu etc.
Muszę też przyznać, że mocno mnie niepokoi nazwa „Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności” na Politechnice Łódzkiej. Wiadomo, że Politechniki są nastawione na przemysł, ale bardzo nie chciałabym uczyć się wyłącznie o GMO w spożywce (interesują mnie głównie komórki macierzyste, inżynieria genetyczna, leki)."

Proszę o odpowiedź. Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc, sprawa jest dosyć nagląca. Oczywiście w odniesieniu do Waszej uczelni :}
Auda

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Biotechnologia- pytanie o program

Postprzez Panika » 2014-07-14, 22:24

Jeśli chcesz dowiedzieć się czego o komórkach macierzystych to uciekaj na uniwerki. Jeśli o lekach to bardziej na technologię chemiczną.
Tutaj biotechnologia jest nastawiona zdecydowanie na spożywkę.
Absolwentka PŁ
Panika

Postprzez Ad@m » 2014-07-14, 22:35

Leki, nośniki leków, terapia genowa, komórki itp. bierz nanotechnologię i specjalizację na MITRze. Tam robi się właśnie takie rzeczy.
Ad@m

Postprzez Auda » 2014-07-14, 22:45

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedź.
Chodziło mi bardziej o to, czy bioltech na Waszej uczelni dobrze wyuczy mnie podstaw, bo specjalizację będę robić chyba gdzie indziej...
Oczywiście mogę się uczyć o drożdżach i fermentacji, ale nie cały dzień i całą noc.
Auda

Postprzez Ad@m » 2014-07-14, 22:59

Nie bardzo rozumiem. Co to znaczy że specjalizację będziesz robić gdzie indziej?
Ad@m

Postprzez Auda » 2014-07-14, 23:12

Specjalizację wybiera się chyba, mając zrobiony licencjat i podchodząc do magisterki? Chyba, że jestem niezorientowana i się pomyliłam. Miałam na myśli to, że licencjat zrobiłabym u Was, a potem przeniosła się.
Ale jeśli kładzie się tu nacisk na żywność, to chyba mnie to dyskwalifikuje.
Auda

Postprzez Ad@m » 2014-07-15, 9:35

Na większości kierunków, specjalizację wybiera się po 2 roku studiów inżynierskich.
Ad@m

Postprzez Auda » 2014-07-15, 10:23

Mogłam coś pokręcić. ._.
Czyli, dla absolutnej jasności, Wasz bioltech jest nastawiony głównie na przemysł żywnościowy i w zdecydowanej większości to tym zajmujecie się na zajęciach?
Auda

Postprzez Ad@m » 2014-07-15, 13:50

http://programy.p.lodz.pl/?l=pl&s=progr ... echnologia poczytaj
Jest specjalizacja odnosząca się do Twoich zainteresowań. Jednak czy ona jest otwierana, to musisz porozmawiać z ludźmi z tego kierunku.
Ad@m

Postprzez Auda » 2014-07-15, 14:59

Czytałam :)
Rzecz w tym, że biotechnologia biotechnologii nierówna.
Np SGGW- przeglądałam program, oglądałam foldery, wszystko bardzo mi pasowało. Program za nic nie wskazywał, że zajmują się tam prawie wyłącznie biotechnologią w rolnictwie i żywności- a tak było. Po przeczytaniu wielu takich opinii zrezygnowałam z tej uczelni. Właśnie o to chodzi- przejrzenie oferty i teoria na ten temat nic nie daje. Potrzebuję Waszego doświadczenia.
Auda

Postprzez Auda » 2014-07-19, 14:40

Podbijam pytanie. Czy ktoś z Łódzkiego bioltechu może mnie poinformować, jaki udział na 3,5letnich studiach inżynierskich ma biotechnologia żywności (w praktyce)? :)
Auda

Postprzez Auda » 2014-07-28, 11:06

Ostatecznie wybrałam Politechnikę Gdańską. Dziękuję wszystkim za pomoc, Auda.
Auda

Postprzez dreamGlRL » 2014-07-28, 20:09

Wszystko zależy od wybranej specjalizacji - ruszają wszystkie.
Tu macie link:
http://programy.p.lodz.pl/kierunekSiatk ... tacjonarne
Z rozwijanego paska wybieracie specjalizację (jest ich sześć).
Na pierwszych latach plan jest oczywiście wspólny dla wszystkich, różnice zaczynają się na 6 semestrze.
Kliknięciem na czerwony numer po lewej stronie rozwijacie szczegółowy opis przedmiotu, który naprawdę warto przeczytać - tam znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania :)

Chyba bardziej szczegółowo się nie da ;)
dreamGlRL

Postprzez Auda » 2014-07-28, 20:59

DreamGIRL, dzięki za odpowiedź.
Interesuje mnie biotechnologia molekularna i medyczna. Ale specjalizacja nie ma dla mnie większego znaczenia (teraz), wybiera się ją później i to nie jest mój problem. :)
Natomiast problemem jest to, że BARDZO nie chcę mieć dużo do czynienia z żywnością. Z planu wynika, że bardzo dużo jest przedmiotów związanych ze spożywką (13 fakultatywnych, 5 obowiązkowych), ale może to nic nie znaczy, może te studia na PŁ dobrze przygotują mnie do bioltechu, który sobie upatrzyłam. Podawałam już przykład SGGW- można się mocno wyrżnąć na ich planie, który nie przedstawia realnie tego, czym się zajmują na zajęciach.
Dzielnie przyjmę brutalną prawdę pt. "tak, spożywka stanowi na naszych studiach 90% materiału", bo w sumie o informację w tym stylu męczę wszystkich od wielu dni. Po prostu informacja, jak to wygląda w przysłowiowym "praniu".
Auda

Postprzez dreamGlRL » 2014-07-29, 19:32

Pamiętaj, że przedmioty fakultatywne - jak sama nazwa mówi - to przedmioty do wyboru, nie będziesz mieć wszystkich!
Przykładowo na semestrze 5 musisz wybrać przedmioty fakultatywne w sumie za 8 punktów ECTS.
Specjalizacja ma ogromne znaczenie i to jest Twój problem!
Znam przypadki, gdy przy wyborze specjalizacji studenci chcieli iść np. na technologię leków i kosmetyków - a tu niespodzianka, to nie na biotechnologii, tylko na technologii żywności - i jest płacz i lament.
A gdzie chcesz pracować po studiach? Obecnie praca dla biotechnologa w Polsce to głównie zakłady produkcyjne z branży spożywczej. Biochemia, biologia molekularna - wciąż w powijakach, zostają głównie placówki naukowe albo wyjazd za granicę.
Nie zamykaj sobie drogi!

PS. Trudno odpowiedzieć obiektywnie na Twoje pytanie - ja się interesuję przede wszystkim branżą spożywczą i jak dla mnie było tego za mało, zamiast tego jakaś ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków, mikrobiologia ;)
dreamGlRL

Postprzez Auda » 2014-07-29, 20:03

Dziękuję za zainteresowanie moją sprawą :3
Ja bym chciała iść bardziej w kierunku rozwoju naukowego niż pracy w zakładach spożywczych. Być może biotechnologia medyczna? Jeśli oczywiście znajdzie się uczelnia, która przyjmie mnie na taką specjalizację.
[Bo jeśli się nie mylę, specjalizację, czyli studia II stopnia można spokojnie rozpocząć na innej uczelni?]
I OCZYWIŚCIE mój wyjazd jest już postanowiony.
Kiedy w liceum postanowiłam, że pójdę na biotechnologię realnie spojrzałam na nasz rynek- w tym względzie również nie ma niedomówień :) Z tego zdaję sobie sprawę.
Jednak czy Politechnika Łódzka dobrze przygotuje mnie do tych dziedzin biotechnologii? Molekularna, medyczna. Na pewno nie żarełko. Jak (3,5letnie, inżynierskie! nie magisterka) przygotują mnie do pracy w tych podgrupach bioltechu. Przeglądając program PGdańskiej zauważyłam, że jest tam więcej przedmiotów a'la genetyka człowieka, inżynieria genetyczna, biotechnologia molekularna, biologia komórki. Taka właśnie bardziej "medyczna" moim zdaniem, natomiast Wasz program przewiduje właśnie 13 fakultetów z żywienia i 6 obowiązkowych- Gdański 5 fakultatywnych i 1 obowiązkowy. Również na studiach II stopnia na PG są takie przedmioty jak systemy ekspresji genów etc.
Przedmioty fakultatywne wybieram sama, ale poraził mnie fakt, że na VI semestrze nie ma żadnego niezwiązanego z żywieniem lub ochroną środowiska przedmiotu, a na V tylko inżynieria komórki.
Istotnie, kilka pierwszych semestrów jest ogólnych i w sumie (z drobnymi tylko różnicami) pokrywa się z planem Gdańskim. Ale później, na V, VI, VII semestrze mało jest przedmiotów, które by odpowiadały moim preferencjom.
Opis przedmiotu fakultatywnego "Infekcje i intoksykacje": Celem przedmiotu jest umożliwienie zdobycia zaawansowanej wiedzy dotyczącej drobnoustrojów patogennych w żywności.
Żywność.
"Podstawy projektowania i rozwoju linii technologicznych": Po zakończeniu kursu student będzie potrafił:
1. Opracować podstawy dokumentacji techniczno-technologicznej instalacji dla przemysłu spożywczego,
5. Opracować wytyczne technologiczne do kontroli i regulacji pracy linii produkcyjnej dla przemysłu spożywczego.
Żywność.
Czy tak jest też w praktyce? Czy spożywka stanowi aż tak wielką część Waszych praktycznych zajęć? Czy mogę pójść na Waszą uczelnię będąc spokojna, że uda mi się podjąć pracę w tych dziedzinach, które wybrałam? Tak jak mówiłam, bardzo nie chciałabym zajmować się głównie żywnością na zajęciach.
Auda

Postprzez dreamGlRL » 2014-08-02, 3:21

[Bo jeśli się nie mylę, specjalizację, czyli studia II stopnia można spokojnie rozpocząć na innej uczelni?]

Mylisz się. Specjalizację wybiera się po V semestrze (to wszystko jest w linku, który podałam). Studia II stopnia to po prostu studia magisterskie, na nich specjalizację wybiera się po I semestrze.

Być może biotechnologia medyczna? Jeśli oczywiście znajdzie się uczelnia, która przyjmie mnie na taką specjalizację.

Czemu w takim razie nie wybrałaś biotechnologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi?

Jeżeli chciałab
dreamGlRL

Postprzez dreamGlRL » 2014-08-02, 3:21

Mylisz się. Specjalizację wybiera się po V semestrze (to wszystko jest w linku, który podałam). Studia II stopnia to po prostu studia magisterskie, na nich specjalizację wybiera się po I semestrze.

Być może biotechnologia medyczna? Jeśli oczywiście znajdzie się uczelnia, która przyjmie mnie na taką specjalizację.

Czemu w takim razie nie wybrałaś biotechnologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi?

Spośród naszych specjalizacji polecam Ci biochemię.
dreamGlRL

Postprzez Auda » 2014-08-03, 21:03

Bo biotechnologię medyczną chciałabym wziąć na studia II stopnia (UW ma je w ofercie). Po biotechnologii medycznej I stopnia na UMŁ będę mogła zrobić magisterkę tylko z tego. Być może po 3,5 latach dogłębnego studiowania będę chciała się zająć inną dziedziną bioltechu.
Nie wiem czy dobrze wybieram, ale ostatecznie chyba zawierzę programowi PG (który budzi moje mniejsze wątpliwości) i pójdę do Gdańska (który ze wszystkich innych względów- m.in. odległościowych- całkowicie mi nie pasuje).
Dziękuję Ci za uwagę i wyczerpujące odpowiedzi :) Pozdrawiam, Auda.
Auda

Powrót do Rekrutacja na Politechnikę Łódzką