Strona 1 z 1

Esperanto - najłatwiejszy język do nauki

PostNapisane: 2012-10-27, 14:49
przez Hawlett
Obrazek

Czy wśród studentów Politechniki Łódzkiej znajdą się miłośnicy esperanta? :)
Może ktoś nawet się uczy bądź ma już opanowany jakiś poziom?
W naszej bibliotece jest nawet kilka książek do nauki (aczkolwiek baardzo starych)

Gwoli wyjaśnienia:
Esperanto to język stworzony przez Ludwika Zamenhofa (tak, tak, Polaka). Zaprezentowany został po raz pierwszy w 1887 roku. Aktualnie uznawany jest przez UNESCO. Główną ideą jest możliwość rozmowy z ludźmi z całego świata bez potrzeby poznawania języków z każdego kraju. Gramatyka została uproszczona do najważniejszych rzeczy (tylko trzy czasy, de facto jeden przypadek odmiany rzeczowników), esperanto jest w pełni regularnym językiem i nie posiada żadnych wyjątków. Opiera się w dużej części na językach romańskich, ale czerpie również z innych i to nie tylko praindoeuropejskich. Żaden kraj nie uznaje go za język urzędowy, natomiast społeczność esperantystów na całym świecie używa go do komunikacji między sobą. Nawiasem mówiąc za życia Zamenhofa twierdzono, że francuski jest językiem międzynarodowym i tak już zostanie, nie potrzeba innego, a już tym bardziej esperanto. Dziś często można usłyszeć to samo - z tym, że francuski zamieniono na angielski. Na koniec dodam, że z esperanto jest trochę jak z łaciną - pomaga w nauce innych języków (szczególnie np. hiszpański, włoski czy francuski).

Więcej informacji na Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Esperanto
Lub na stronie do nauki tego języka: http://www.lernu.net

Tak bardziej stricte samego języka:
1. Wyrazy
Bardzo łatwo jest rozróżnić części mowy, bo np. WSZYSTKIE rzeczowniki kończą się na -o (homo - człowiek), liczba mnoga -j (homoj - ludzie); WSZYSTKIE czasowniki na -i itp. itd.
2. Czasy
Standardowe trzy czasy, które w zupełności wystarczają. Trzeba tylko zmienić końcówkę czasownika na -as/-is/-os (teraźniejszy, przeszły, przyszły).
3. Słownictwo
Jeśli zna się już jakiś język, łatwo idzie nauka słówek, np. hundo (DE der Hund - pies), ĉevalo (FR cheval - koń), pilko (PL piłka), birdo (ENG bird - ptak). Ponadto słownictwo tworzone jest poprzez użycie morfemów (końcówek). Dlatego nie trzeba się uczyć jak np. w angielskim beautiful, cute, ugly i hideous osobno. Wystarczy, że wiesz, iż piękny/na/ne to bela. Wtedy malbela==ugly (mal- oznacza przeciwieństwo), malbelega==hideous (-eg- zwiększa natężenie) , belega==beautiful.

Dodam, że esperanto nauczany jest na UJ :)

Re: Esperanto - najłatwiejszy język do nauki

PostNapisane: 2012-11-30, 17:35
przez Kaśk_a
Ja kiedyś próbowałam co nieco się nauczyć, ale jakoś po pewnym czasie zapał i motywacja mi opadła. Myślicie, że wiele osób zna ten język i rzeczywiście można się nim porozumiewać?