Strona 1 z 1

Bezpłatne dzienne studia ^^

PostNapisane: 2007-11-15, 12:10
przez echelon_
Nie będzie płatnych studiów dziennnych i rezygnacji z prac magisterskich - mówi "Gazecie" kandydatka PO na ministra nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Płatnych częściowo studiów dziennych domaga się od lat Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. To wymagałoby jednak zmiany konstytucji i stworzenia szeroko dostępnego systemu stypendiów i kredytów dla studentów. KRASP alarmuje jednak, że teraz największe koszty ponoszą paradoksalnie studenci najubożsi. Nie stać ich na utrzymanie w dużych miastach akademickich, wybierają więc płatne studia zaoczne lub na uczelniach niepublicznych.

Nowa minister nie chce wprowadzać odpłatności za studia dzienne, przynajmniej w najbliższym czasie. - Chcemy nagle urynkowić uczelnie? To będziemy mieli protesty, jak we Francji - mówi nam Kudrycka. I dodaje: - PO jest partią wrażliwą społecznie.

Prof. Tomasz Borecki rektor SGH, wiceprzewodniczący KRASP: - Uczelnie potrzebują pieniędzy, jeśli ich nie będzie, to studia będą mierne, a najlepsi studenci wyjadą za granicę.

Kudrycka mówi też, że nie jest zwolenniczką zniesienia obowiązku kończenia studiów pracą magisterską. Planował to minister nauki w rządzie PiS prof. Michał Seweryński. Chciał dać wybór: albo praca magisterska, albo egzamin kończący studia. Uczelnie narzekały bowiem, że nie wystarcza im pracowników naukowych do sprawdzania, czy prace magisterskie studentów nie są plagiatami.

- Lepiej szerzej stosować system "plagiat" - przekonuje przyszła minister. To dlaczego uczelnie teraz z niego niechętnie korzystają? - Za względu na koszty. Bo trzeba by uruchomić specjalny dział do wprowadzania prac z dyskietek na bazy i opłacać abonament.

Źródło: Gazeta Wyborcza
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... l?skad=rss

Re: Bezpłatne dzienne studia ^^

PostNapisane: 2007-11-15, 12:20
przez byczek123
Koniec z poborem do wojska!!

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?Tab ... leId=67222


Nie będzie płatnych studiów dziennnych i rezygnacji z prac magisterskich


ostatnio na forum przed wyborami ktos definitywnie twierdził, że nie głosuje na PO ponieważ chcą wprowadzić płatne studia.

:lol:

Re: Bezpłatne dzienne studia ^^

PostNapisane: 2007-11-15, 18:55
przez manjakMiB
echelon_ napisał(a):"Nie będzie płatnych studiów dziennnych i rezygnacji z prac magisterskich - mówi "Gazecie" kandydatka PO na ministra nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka."

Dziękuje w imieniu własnym i ojczyzny.

echelon_ napisał(a):"KRASP alarmuje jednak, że teraz największe koszty ponoszą paradoksalnie studenci najubożsi. Nie stać ich na utrzymanie w dużych miastach akademickich, wybierają więc płatne studia zaoczne lub na uczelniach niepublicznych."

co znaczy że skoro studiują zaocznie to w tygodniu pracują i mają pieniążki, a wprowadzając płatne studia ucierpieliby wszyscy którzy mają pieniedzy tyle ze poki co idzie przeżyć. Ale studia tak czy siak są już płatne, bo wszelkie materiały trzeba albo kupowac albo kserować, a to kosztuje.
echelon_ napisał(a):Nowa minister nie chce wprowadzać odpłatności za studia dzienne, przynajmniej w najbliższym czasie. - Chcemy nagle urynkowić uczelnie? To będziemy mieli protesty, jak we Francji - mówi nam Kudrycka. I dodaje: - PO jest partią wrażliwą społecznie.

Były by protesty większe jak we Francji, bo Polacy umieją protestować :)

echelon_ napisał(a):Prof. Tomasz Borecki rektor SGH, wiceprzewodniczący KRASP: - Uczelnie potrzebują pieniędzy, jeśli ich nie będzie, to studia będą mierne, a najlepsi studenci wyjadą za granicę.

Najpierw niech sie zmieni mentalność wykładowców i prowadzących bo na palcach jednej ręki mozna policzyć nauczycieli akademickich z prawdziwego zdarzenia, którzy potrafią kształcić młodzież. Większość to niestety zwykli pracownicy którzy są tam bo im za to płacą, nie lubia studentów i sa po prostu nudni i sami nieraz wątpliwie wyedukowani. Poza tym pieniążki na uczelnie powinny być przeznaczane ze Skarbu Państwa.