UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Internet w Akademikach

Kto pyta - nie błądzi. Zatem czemu nie zadawać pytań - a nuż ktoś zna odpowiedzi.

Internet w Akademikach

Postprzez GordonFreeman » 2011-12-05, 22:27

Zastanawiają mnie pewne kwestie :
Czy internet w domach studenckich jest za darmo?
Czy domy studenckie są w jakiś sposób zobowiązane by płacić osiedlu należność za udostępnienie sieci?
Czy administrator sieci domu studenckiego ma prawo pobierać/wymagać opłaty od mieszkańców ZA swoją pracę?

A teraz dlaczego interesuje mnie ta kwestia:
Niedawno, nowi administratorzy zażądali opłaty za swoje usługi pod groźbą odłączenia osób które nie zapłaciły. Owszem, sieć została zmodernizowana w ostatnim czasie dość potężnie co znacznie poprawiło komfort korzystania z tej usługi. Jednakże zastanawia mnie na co owa opłata ma być przeznaczona? Sieć została zmodernizowana - to fakt, ale niezbędne komponenty do jej usprawnienia zostały zakupione już jakiś rok temu. Na siłę można by było argumentować - wtedy admini musieli się zapożyczyć bądź w banku bądź u naszej uczelni a teraz domagają się opłaty w celu pokrycia zadłużenia ale są to mocno absurdalne i niemożliwe przypadki. Więc - sprzęt był, studenci zamontowali niezbędne komponenty w części domu studenckiego (w części bo niektóre partie okazały się dość leniwe i stwierdziły że im "dobrze tak jak jest" bądź "samo się zrobi"), sieć działała niemalże od ręki. Jedyne co ostatnio wykonywali admini to podłączenie reszty przewodów ( korytka już były) i włączenie pozostałej części mieszkańców do nowej instalacji.
Więc ciekawi mnie - na co ta kasa? I po co aż tyle? Bo jeśli chodzi o "ciężką pracę" to z tego co wiem to stanowisko admina jest to zupełnie dobrowolna rola i odbywa się na zasadzie wolontariatu.
GordonFreeman

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Internet w Akademikach

Postprzez thomasm » 2011-12-05, 23:28

jak Ci nie pasuje to kup sobie bezprzewodowy ,
opłaty są uregulowane przez rektora ,

zresztą opłata za internet jest dobrowolna jak nie zapłacisz to odetną
thomasm

Postprzez Olas » 2011-12-05, 23:29

za taką opłatę masz i tak najtańszy internet w mieście i jeszcze Ci źle?
Olas

Postprzez echelon_ » 2011-12-06, 0:00

Z tego co widzę to nie jesteś u mnie w akademiku a szkoda. Takiemu z przyjemnością oddałbym kasę i odciął net.

Robimy za darmo, czasem robota kretyńska bo jakiś żul poprzecina kable a ludzie jeszcze narzekają. A! I tak, admini robią za darmo. Słuchaj. Ile płaciłeś? Ja te 5 lat temu 100zł za podpięcie a teraz np. u nas ta opłata jest zniesiona i ograniczamy się do tych 30zł/miesiąc.
Keep trollin' trollin' trollin'...
echelon_

Postprzez GordonFreeman » 2011-12-06, 0:13

Tylko pytam, z ciekawości - a pytam bo wymagam odpowiedzi. To chyba proste...

echelon_ napisał(a):Z tego co widzę to nie jesteś u mnie w akademiku a szkoda. Takiemu z przyjemnością oddałbym kasę i odciął net.

Za co? Ja tylko pytam :)

echelon_ napisał(a):Robimy za darmo, czasem robota kretyńska bo jakiś żul poprzecina kable a ludzie jeszcze narzekają. A! I tak, admini robią za darmo. Słuchaj. Ile płaciłeś? Ja te 5 lat temu 100zł za podpięcie a teraz np. u nas ta opłata jest zniesiona i ograniczamy się do tych 30zł/miesiąc.

Nie pamiętam dokładnie ile sam płaciłem, razem mi to wyszło chyba jakieś 150 zł z opłatą za pierwszy semestr. A że robota jest do bani to wiem dlatego też nigdy sam żadnego admina nie męczyłem/oczerniałem więc zejdź ze mnie kolego i odpowiedz na pytanie. Nie chcesz odpowiadać to nie widzę powodu dla którego akurat tu miałbyś się wyładowywać.
Pozdro! bo w sumie to sie znamy nawet :D
GordonFreeman

Postprzez Leila » 2011-12-06, 9:14

Jeśli sieć jest modernizowana, to za coś trzeba kupić ten sprzęt - najczęściej pieniądze są właśnie z opłat mieszkancow. Te pieniądze nie powinny iśc do prywatnej kieszeni admina, ale nie napisałeś dokładnie o jaką kwotę chodzi więc trudno stwierdzić. Nie podałeś też, niestety, numeru akademika, a w każdym może ta sprawa wyglądac trochę inaczej.

Echelon - 30 zł/miesiąc? To bardzo dużo. U mnie to było zawsze 30 zł/ semestr, a za podłączenie dodatkowe 20 zł jednorazowo. A teraz jest jeszcze inaczej. Co robicie z taką kasą?
Leila

Postprzez echelon_ » 2011-12-06, 11:04

OMG. Sypnąłem się. 30PLN/semestr + podłączenie za darmo.
Keep trollin' trollin' trollin'...
echelon_

Postprzez Marcin Sachrajda » 2011-12-07, 9:12

zostały poczynione już odpowiednie kroki aby tę sprawę sformalizować. Może już od przyszłego semestru. A to że ludzie gadają, że za dużo, to u siebie w akademiku mówię tak samo: zawsze możesz sobie wziąć "plusa".
Członek WRS wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ 2009-2014
Senator Politechniki Łódzkiej 2012-2014
Przewodniczący komisji ds. Internetu Osiedla Akademickiego PŁ 2010-2014
Samorząd Studenckiego Politechniki Łódzkiej
kontakt: marcin.sachrajda@p.lodz.pl
Marcin Sachrajda
Emeryt SSPŁ

Postprzez pablo1990 » 2011-12-08, 23:48

Dokładnie. Tutaj w przeliczeniu na miesiąc internet kosztuje 6 zł a szczerze to nawet jakby kosztował 2 czy 3 razy tyle to i tak bym nie narzekał bo w domu płacę o wiele więcej a jakoś mam wielokrotnie gorszą. A sprzęt jest drogi bo żeby postawić/utrzymać sieć na te 250 - 400 użytkowników to jednak trochę kosztuje...
pablo1990

Postprzez thomasm » 2011-12-09, 13:38

ale nie kazdy rozumie że utrzymanie i przyszłe inwestycje w infrastrukturę kosztują , wychodzą z założenia że powinno być za darmo.
thomasm

Postprzez karwoj25 » 2011-12-14, 20:01

Kolega GordonFreeman jest oczywiście mieszkańcem III DS.
Dziś jest zebranie w sprawie opłat za sieć.
GordonFreeman napisał(a):"ciężką pracę"

cudzysłów zupełnie zbędny.
GordonFreeman napisał(a):Czy internet w domach studenckich jest za darmo?

jak widzisz, NIE.
GordonFreeman napisał(a):nowi administratorzy zażądali opłaty za swoje usługi

to nie opłata za ich usługi.

GordonFreeman - opłata jest zbierana na bieżące utrzymanie sieci (to wbrew pozorom też kosztuje) oraz na przyszłe modernizacje - jak się domyślasz (albo i nie) koszty znacznie przewyższają przychody z jednej zbiórki. Także modernizację, która została przeprowadzona obecnie, zafundowały Ci w większości osoby już tutaj nie mieszkające. Dlatego Ty płacisz, żeby kiedyś można było znów poprawić infrastrukturę.

A jeśli nie chcesz, to nie płać, by pobierało się szybciej, wszystkim :)
Kiedyś WEEIA
karwoj25

Postprzez Talka » 2013-09-24, 13:09

ej a ja mam pytanie: to jak jest w tych akademikach z internetem w końcu? interesuje mnie szczególnie jak jest w IX akademiku. muszę gdzieś za to płacić? ile? gdzie i kiedy? ;d
Talka

Postprzez Fenol » 2013-09-24, 13:32

Chciałbym się dołączyć do pytania wyżej (będę mieszkał w VIII).
Fenol

Postprzez serenity » 2013-09-25, 9:40

Jeśli są trzy osoby w pokoju, to każda płaci te 30 zł?
serenity

Postprzez Maciek Pietrzak » 2013-09-25, 11:52

W każdym akademiku działają administratorzy sieci. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do uiszczania semestralnej opłaty za internet (z reguły jest to 30 zł). Administratorzy sieci za swoją pracę nie pobierają żadnych pieniędzy, a zebrane środki są przeznaczane na usprawnianie sieci, wymiany uszkodzonych urządzeń, utrzymanie infrastruktury (gniazd sieciowych, serwerów, naprawianie przewodów itd.). Bez tych środków już dawno w praktycznie każdym pokoju nie byłoby sprawnych niektórych gniazd, a ruch sieciowy byłby utrudniony z uwagi na starzenie się sprzętu. Wszystkiego dowiecie się w momencie podłączenia do sieci (wyświetli się Wam komunikat, w którym będzie informacja co do miejsca i czasu zbierania opłat za sieć).
Maciek Pietrzak
Emeryt SSPŁ

Postprzez Fenol » 2013-09-26, 11:18

Bardzo przepraszam, ale jak wygląda "podłączenie do sieci"? Czy to będzie wyglądało tak, że do każdego pokoju musi przyjść osoba, która osprzęt zainstaluje? No i kiedy to się odbędzie, ponieważ w tej chwili korzystam z internetu z telefonu, który będę miał jeszcze max 2-3 dni.

Z góry dziękuje za odpowiedź :)
Fenol

Postprzez psikus » 2013-09-26, 20:00

podłączasz kabel sieciowy do komputera (wszystko juz jest w pokoju)
trzeba dowiedzieć kto jest administratorem sieci w Twoim akademiku - udać się tam wraz z adresem MAC karty sieciowej. Od tej pory internet już jest dostępny.

--> co do opłat się nie wypowiadam, bo będzie wywieszane ogłoszenie gdzie i kiedy będzie prowadzona zbiórka.
psikus

Postprzez adam.szczepan » 2015-04-14, 0:58

Marcin Sachrajda napisał(a):zostały poczynione już odpowiednie kroki aby tę sprawę sformalizować. Może już od przyszłego semestru. A to że ludzie gadają, że za dużo, to u siebie w akademiku mówię tak samo: zawsze możesz sobie wziąć "plusa".

I Jak tam co zostało sformalizowane?
adam.szczepan

Powrót do Pytania